پزشکی و سلامت

از بین بردن سریع ویروس کرونا به کمک درمان های پلاسما

محققان UCLA معتقدند استفاده از پلاسما می تواند پیشرفت چشمگیری در مبارزه با شیوع کرونا (COVID-19) داشته باشد. در فیزیک مایعات ، مدل سازی انجام شده در ماه ژوئن نشان داد که ویروس کرونا جدید روی سطوحی مانند فلز ، چرم و پلاستیک در کمتر از 30 ثانیه با پلاسمای سرد و گرم آرگون از بین می رود.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

محققان از یک جت پلاسما با فشار اتمسفر که با چاپگر 3-D ساخته بود برای پاشش محلول پلاسما بر روی سطوحی که با SARS-CoV-2 آغشته شده است استفاده کردند. این سطوح شامل پلاستیک ، فلز ، مقوا ، و بسکتبال ، فوتبال و چرم بیس بال بود.

اسپری با استفاده از پلاسما آرگون در کمتر از سه دقیقه تمام ویروس کرونا (COVID-19) را در شش سطح از بین برد که بیشتر ویروس ها پس از 30 ثانیه از بین رفتند. آزمایش های اضافی نشان داد که ویروس ها در زمان های مشابه روی پنبه و ماسک های صورت از بین رفته اند.

ویروس کرونا جدید می تواند برای چند ساعت روی سطح عفونی باقی بماند. ویرز گفت: این یافته ها پتانسیل زیادی را برای استفاده از پلاسما در توقف چرخه انتقال ویروس نشان می دهد.

ویرز گفت: این تنها آغاز است. ما بسیار مطمئن هستیم و در کارهای آینده انتظارات زیادی از پلاسما داریم. در آینده ، پاسخهای زیادی برای جامعه علمی از پلاسما خواهد آمد.

پلاسما یکی از چهار حالت اساسی ماده است و می تواند با گرم کردن یک گاز خنثی یا قرار دادن آن در معرض یک میدان الکترومغناطیسی قوی ایجاد شود. پلاسمای اتمسفر سرد ، گازی یونیزه و با دمای نزدیک به اتاق است که ثابت شده در درمان سرطان ، ترمیم زخم ، دندانپزشکی و سایر کاربردهای پزشکی موثر است.

درمان های پلاسما به سرعت ویروس کرونا را بر روی سطوح از بین می برند

نویسندگان یک آزمایش مشابه را با پلاسمای هلیم نیز انجام دادند ، اما حتی با پاشش 5 دقیقه ای هلیوم نیز کرونا (COVID-19) از بین نرفت. نویسندگان معتقدند که این امر به دلیل کاهش میزان اکسیژن واکنش پذیر و ازت واکنشی هنگام استفاده از گاز هلیوم در مقایسه با آرگون بوده است.

Zhitong Chen گفت: نویسندگان در حال ساخت دستگاه فشرده ای هستند که می تواند به طور گسترده ای برای پاکسازی سطوح ویروس کرونا با پلاسما مورد استفاده قرار گیرد. وی گفت ، این گزینه ایمن تر و سالم تر از مواد شیمیایی یا سایر روش های درمانی است.

وی گفت: هر آنچه كه ما استفاده می كنیم از هوا می آید. هوا و برق یک درمان بسیار سالم و بدون عوارض جانبی برای مبارزه با کرونا است.

محققان امیدوارند که مزایای پلاسما ، مانند آنچه در این مطالعه نشان داده شده است ، در دسترس مردم سراسر جهان قرار گیرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا