سبک زندگی

کاهش روند پیری و جوان نگه داشتن خون به کمک پروتئین YTHDF2

یک مطالعه جدید به رهبری دانشگاه ادینبورگ و دانشگاه کوئین مری لندن پروتئینی – پروتئین محافظ YTHDF2 – را شناسایی کرده است که نقشی اساسی در محافظت از سلولهای بنیادی خون بدن در هنگام آسیب به بدن دارد؛ یافته‌ای که می‌تواند به روش‌های جدیدی برای کاهش روند پیری منجر شود.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

سلولهای بنیادی خونساز (HSC) در مغز استخوان یافت می‌شود و از آنجا سلولهای ایمنی و خون تولید می‌کنند. هنگامی که بدن دچار عفونت می‌شود ، HSC‌ها برای مقابله با آن تولید را افزایش می‌دهند. این موضوع سوالاتی را برای دانشمندان ایجاد کرده است. به طور خاص ، HSC‌ها چگونه خود را در برابر اضافه کاری محافظت می‌کنند؟

کمیل کرانچ ، نویسنده مسئول مطالعه ، می‌گوید: “ما می‌دانیم که مسیرهای التهابی ناشی از عفونت ، سلول‌های بنیادی خون را مجبور می‌کند به سرعت سلولهای ایمنی را برای مقابله با عفونت‌ها تولید کنند.” “با این حال ، این مسیرها در نهایت می‌توانند سلولهای بنیادی را از بین ببرند یا باعث پیری زودرس آنها شوند ، و درک این موضوع مهم است که چگونه می‌توان جلوی آن را گرفت.”

کاهش روند پیری، جوان و سالم نگه داشتن خون سلولهای بنیادی به کمک پروتئین محافظ YTHDF2
کاهش روند پیری، جوان و سالم نگه داشتن خون به کمک پروتئین محافظ YTHDF2

در مطالعه جدید ، محققان پروتئینی به نام YTHDF2 را شناسایی کردند که به نظر می‌رسد مسئول این کار مهم است. وقتی عفونت ایجاد می‌شود ، سلولهای HSC سلولهای ایمنی بسیار بیشتری تولید می‌کنند ، اما در عین حال فرآیندهای التهابی را ایجاد می‌کنند که می‌توانند به سلولهای بنیادی آسیب برسانند. این مطالعه نشان داد که پروتئین YTHDF2 ژنهایی را کنترل می‌کند که این فرآیندهای التهابی را کنترل کرده و از سلولهای بنیادی در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند.

برای بررسی نقش YTHDF2 ، تیم مهندسی موش‌ها را آزمایش کرد تا کمبود پروتئین داشته باشند ، سپس ماده شیمیایی را تجویز کردند که مانند یک عفونت ویروسی عمل می‌کند. مطمئناً به نظر می‌رسد HSC‌های موش‌ها دچار التهاب مزمن شده و تولید انواع مختلف سلول‌های خونی را تغییر می‌دهد. جالب اینجاست که خون این حیوانات جوان شبیه موشهای بسیار مسن‌تر است.

به نظر می‌رسد مطالعه جدید گزارش‌های قبلی را تایید می‌کند که انتقال خون از حیوانات جوان به حیوانات مسن‌تر می‌تواند سلامت گیرنده را بهبود بخشد و حتی سرعت پیشرفت بیماری‌هایی مانند آلزایمر را کاهش دهد.

به این ترتیب ، این تیم می‌گوید که کارهای آینده می‌تواند بررسی کند که آیا دستکاری سطح YTHDF2 یک درمان بالقوه کاهش روند پیری است یا خیر.

منبع  »  newatlas

بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا