پزشکی و سلامت

کاهش روند پیری و جوان نگه داشتن خون به کمک پروتئین YTHDF2

یک مطالعه جدید به رهبری دانشگاه ادینبورگ، پروتئینی با عنوان پروتئین محافظ YTHDF2 را شناسایی کرده است که نقشی اساسی در محافظت از سلولهای بنیادی خون در هنگام آسیب به بدن دارد؛ یافته ای که می تواند به روش های جدیدی برای کاهش روند پیری منجر شود.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

سلولهای بنیادی خونساز (HSC) در مغز استخوان یافت می شوند و سلولهای ایمنی و خون تولید می کنند. هنگامی که بدن دچار عفونت می شود ، HSC ها برای مقابله با آن تولید را افزایش می دهند. این موضوع سوالاتی را برای دانشمندان ایجاد کرده است که به طور خاص، HSC ها چگونه از خود در برابر فعالیت زیاد محافظت می کنند؟

کمیل کرانچ، نویسنده مسئول مطالعه، می گوید: “ما می دانیم که التهاب های ناشی از عفونت، سلول های بنیادی خون را مجبور می کند که به سرعت شروع به تولید سلولهای ایمنی برای مقابله با عفونت ها کنند.” “این التهاب ها در نهایت بخشی از سلولهای بنیادی را از بین برده و یا باعث پیری زودرس آنها شوند بنابراین درک این موضوع مهم است که چگونه می توان جلوی آن را گرفت.”

کاهش روند پیری، جوان و سالم نگه داشتن خون سلولهای بنیادی به کمک پروتئین محافظ YTHDF2
کاهش روند پیری، جوان و سالم نگه داشتن خون به کمک پروتئین محافظ YTHDF2

در مطالعه جدید ، محققان پروتئینی به نام YTHDF2 را شناسایی کردند که به نظر می رسد عهده دار این مسئولیت مهم است. وقتی عفونت ایجاد می شود، سلولهای HSC، سلولهای ایمنی بسیار بیشتری تولید می کنند اما در همین حال، التهاب هایی را ایجاد می کنند که می تواند به سلولهای بنیادی آسیب برسانند.

این مطالعه نشان داد که پروتئین YTHDF2 ژنهایی را کنترل می کند که این التهابات را کنترل کرده و از سلولهای بنیادی در برابر پیری زودرس محافظت می کند.

برای بررسی نقش YTHDF2، تیم مهندسی موش هایی را آزمایش کرد که دارای کمبود پروتئین باشند، سپس یک ماده شیمیایی را تزریق کردند که مانند عفونت ویروسی عمل می کند. مطمئناً به نظر می رسد HSC های موش ها دچار التهاب مزمن شده و تولید انواع مختلف سلول های خونی را تغییر می دهد. جالب اینجاست که خون این موش های جوان، شبیه خون موشه ای مسن است.

مطالعه جدید یافته های های قبلی را تایید می کند که انتقال خون از حیوانات جوان به حیوانات مسن تر می تواند سلامت گیرنده را بهبود بخشیده و حتی سرعت پیشرفت بیماری هایی مانند آلزایمر را کاهش دهد.

به این ترتیب، این تیم در تحقیقات آینده می تواند بررسی کند که آیا تغییرات سطح YTHDF2 خون می تواند یک درمان بالقوه کاهش روند پیری باشد یا خیر.

منبع  »  newatlas

بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا