انرژی و محیط زیستعلمیویژه

شناسایی دایناسورهای “پرحرف” از روی فسیل های کشف شده در مکزیک

موسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک (INAH) اذعان کردند که با کشف فسیل جدید در شمال مکزیک، گونه جدیدی از دایناسورها را شناسایی کرده اند. فسیل این دایناسورهای “پرحرف” حدود 73 میلیون سال قدمت دارد.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

در بیانیه این موسسه نوشته شده است که حدود 72 یا 73 میلیون سال پیش ، یک دایناسور علف خوار عظیم الجثه در مکانی که احتمالاً آب پر از رسوبات سمی بوده، جان خود را از دست داده است. بدن این دایناسور در 73 میلیون سال پیش به سرعت توسط خاک پوشیده شده و این امر باعث شده که فسیل این جانور در طول زمان حفظ شود.

این حیوان Tlatolophus galorum نامیده شده است. دم آن ابتدا در منطقه General Cepeda در ایالت شمالی کواهویلا در سال 2013 کشف شد.

دانشمندان با ادامه دادن کاوش ها توانستند 80 درصد جمجمه، تاج 1.32 متری و استخوان های ران و شانه آن را کشف کنند. این کشف به محققان این امکان را داد که بتوانند با اطمینان بیشتر گونه جدیدی از دایناسورها را کشف کنند.

در ادامه بیانیه آمده است که دایناسور مذکور میبایست دارای گوشهایی با ظرفیت شنیدن صداهایی با فرکانس پایین باشد. این موضوع نشان می دهد که این دایناسورها میبایست بسیار پرحرف باشند و برای ترساندن شکارچیان، صداهای شدیدی از خود منتشر می کنند.

به گزارش INAH ، این کشف هنوز در دست بررسی است، اما تحقیقات درباره دایناسورهای پرحرف در مجله علمی Cretaceous Research منتشر شده است.

نام Tlatolophus از واژه بومی زبان ناتالو tlahtolli به معنی کلمه یا گزاره و کلمه یونانی lophus به معنی تاج گرفته شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا