علمیعلوم پایه و مهندسی

مطالعه و بررسی شارژ باتری های کوانتومی با مدل SYK

محققان دانشگاه پیزا و موسسه فناوری ایتالیا (IIT) اخیراً از مدل SYK برای بررسی پروتکل های شارژ باتری های کوانتومی استفاده کرده اند. مقاله آنها در Physical Review Letters منتشر و شواهدی از پتانسیل منابع مکانیکی کوانتومی برای تقویت روند شارژ باتری ها را ارائه می دهد.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

مدل Sachdev-Ye-Kitaev یا (SYK) ، یک مدل قابل حل برای درک قابلیت انواع مختلف مواد است. این مدل ریاضی برای ماده های کوانتومی بدون توصیف حالات ذره و نسخه هولوگرافی سیاه چاله استفاده می شود.

داوید روسینی و جیان مارچلو آندولینا ، دو محقق این مطالعه گفتند: مطالعات نظری قبلی، ایده استفاده از درهم آمیختگی کوانتوم برای سرعت بخشیدن به روند شارژ باتری ها را فراهم می کرد. با این حال ، یک مدل قوی به هم پیوسته به تشریح چگونگی شارژ سریع باتری ها می پردازد.

روسینی ، آندولینا و همکارانشان دریافتند که مدل SYK نامزد خوبی برای بررسی روند شارژ سریع باتری های کوانتومی است زیرا میتواند پیچیدگی ماده به کار رفته را بررسی و تشریح کند.

روسینی و آندولینا توضیح دادند: استفاده از یک روش عددی مبتنی بر ماتریسهای عظیم ، برای اهداف ما راحت تر بود. بنابراین ما شبیه سازی های عددی ای که حداکثر به 100 گیگابایت حافظه و حدود دو هفته زمان محاسبه نیاز داشت را  انجام دادیم.

مدلی که محققان از آن استفاده کردند اولین مدلی است که یک مزیت مکانیکی کوانتومی در سرعت شارژ باتری های کوانتومی را مشخص می کند. اگرچه استفاده از این مدل در محیط های آزمایشگاهی به ویژه دشوار است، محققان اولین و مهمترین مرحله برای جمع آوری اثبات تجربی این فناوری را انجام دادند.

روسینی گفت: یکی دیگر از موارد جالب توجه در کار ما ، استفاده از همان مفاهیم مورد استفاده در موتورهای حرارتی است و ما قصد داریم موتور حرارتی را با معادله SYK مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا