فناوری

تکنیک جدید تولید فیبر های نوری ارزان تر و سریعتر

فیبر های نوری در بسیاری از زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرند ، اما اگر تولید سریعتر و ارزان تری داشته باشند کاربرد آنها حتی بیشتر خواهد بود. ادعا می شود که یک فرایند جدید آزمایشی هر دو مورد را ارائه می دهد و از غالب فناوری های موجود بهره برداری می کند. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

تکنیک جدید نوید فیبر های نوری ارزان تر و سریعتر را می دهد
تکنیک جدید تولید فیبر های نوری ارزان تر و سریعتر

اگرچه فیبر های نوری می توانند به روش های مختلفی تولید شوند ، اما متداول ترین روش شامل یک نسخه لوله ای کوتاه و دارای چربی از فیبر است که به عنوان پیش ساخته شناخته می شود. این لوله را به صورت عمودی از یک برج فیبر بلند آویزان می کنند و انتهای پایین آن گرم می شود و باعث ذوب شدن آن می شود. سپس جاذبه باعث می شود که یک نخ نازک از مواد ذوب شده به طول برج کشیده شود. پس از خنک شدن و طی فرآیند پخت ، این نخ به فیبر نوری پایان یافته تبدیل می شود.

پروفسور کریستیانو کوردیرو ، از دانشگاه کامپیناس برزیل ، یک سیستم جایگزین ایجاد کرده است که به گفته او می تواند روی نیمکت کار قرار بگیرد ، تولید الیاف کمتر از یک ساعت طول می کشد و “حداقل 100 برابر ارزان تر” از روش های معمول است. این روش شامل یک اکسترودر رشته ای خارج از قفسه است که این دستگاه به اندازه اجاق مایکروویو بوده و به طور معمول برای تولید رشته های پلاستیکی مورد استفاده در چاپگرهای سه بعدی استفاده می شود.

پس از اکسترود ، فیبر از طریق یک مجموعه غلتکی متوالی کشیده می شود. این حالت ، فیبر را خنک و محکم نگه می دارد تا کانال های درون آن به خودی خود از بین نرود.

نه تنها ادعا می شود كه كل فرآیند سریعتر ، ارزانتر و فشرده تر از روشهای معمول است ، بلكه طول فیبر فقط به تعداد گلوله هایی كه برای تغذیه در دستگاه اکسترودر موجود است ، محدود می شود. در مقابل ، با استفاده از روش برج فیبر ، طول فیبر ها محدود می شود.

منبع  »  NewAtlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا