فناوری

جنرال الکتریک با استفاده از پرینتر سه‌ بعدی توربین های بادی ۲۰۰ متری می‌سازد

جنرال الکتریک اعلام کرد که برنامه‌ ای برای طراحی و تولید توربین‌ های بادی با پایه‌ های ساخته‌ شده توسط پرینتر سه‌ بعدی را در دستور کار دارد که ابعاد بسیار بزرگی هم خواهند داشت.  آن‌ ها با همکاری شرکت‌ های فعال در صنعت ساخت و ساز ، فناوری پرینتر سه‌ بعدی توربین های بادی مورد استفاده و مواد آن را نیز توسعه می‌دهند تا به‌ مرور به شرکت‌ های فعال در زمینه انرژی تجدیدپذیر در سرتاسر جهان فروخته شود.

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

مزایای استفاده از این روش:

 • طراحی و نصب در محل اجرای پروژه
 • تولید پره های بزرگتر
 • تولید نیروی برق بیشتر
 • طراحی مجزا و نصب پایه ها در محل اجرا
 • جا به جایی راحت تر
 • کاهش هزینه های پروژه

توربین‌های بادی بلندتر می‌توانند با بهره‌برداری از جریان‌های بادی قوی‌تر در ارتفاع بالا، بازدهی بیشتری را به مشتری ارائه کنند. سازه‌ی آن‌ها نیز به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که توانایی تحمل بار پره‌های بزرگ‌تر را دارند. پره‌های بزرگ‌تر، نیروی برق بیشتری از باد تولید می‌کنند.

جنرال الکتریک امدیوار است که در برنامه‌ی جدید، پایه‌ی توربین را در همان محل نصب، به‌کمک پرینتر سه‌بعدی تولید کند. درنتیجه نیازی به جابه‌جای یک قطعه‌ی بتنی و فلزی عظیم برای نصب در محل نیروگاه بادی نخواهد بود.

شرکت سازنده ادعا می‌کند که توربین های بادی تا ارتفاع ۲۰۰ متر ساخته می‌شوند که حتی بلندتر از برج Seattle Space Needle و دو برابر میانگین ارتفاع توربین‌های بادی موجود در ایالات متحده خواهد بود.

جنرال الکتریک یکی از بزرگ‌ترین تولید کننده‌ های توربین های بادی در جهان محسوب می‌شود و با برنامه‌ های جدید، تصمیم دارد تا فصل تازه‌ای را در صنعت شروع کند.

جنرال الکتریک با استفاده از پرینتر سه‌ بعدی توربین‌های بادی ۲۰۰ متری می‌سازد
پایه های بتونی چاپ شده سه بعدی می توانند به ساخت توربین های 200 متری به انرژی تجدید پذیر کمک کنند.

مزایای استفاده از پرینت سه بعدی

 • کاهش هزینه های تولید
 • توان تولید برق بیشتر با استفاده از این فناوری
 • توسعه انرژی های تجدید پذیر جدید
 • بهینه سازی در جا به جایی
 • کمک به محیط زیست و بهبود کاهش آلاینده های گاز های گل خانه ای
 • ساخت ستون ها با ارتفاع بیشتر و کیفیت مناسب
 • کاهش هزینه های نیروی انسانی

البته آن‌ ها اولین شرکتی نیستند که برای تولید توربین، به سراغ فناوری چاپ سه‌بعدی می‌روند. استارتاپ RCAM Technologies که ۱/۲۵ میلیون دلار سرمایه از کمیسیون انرژی کالیفرنیا دریافت کرد، در سال ۲۰۱۷ برنامه‌ای برای ساخت توربین‌های مشابه با طرح جنرال الکتریک ارائه کرده بود.

البته تحقیقات آن‌ ها هنوز ادامه دارد و شاید GE، اولین شرکتی باشد که فناوری توربین‌های پرینت سه‌بعدی را به‌ صورت تجاری معرفی می‌کند. آن‌ها اولین نمونه‌ی اولیه را در سال ۲۰۱۹ تولید کردند و فاز تجاری‌سازی برای سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی شده است.

معایب استفاده از این روش

جنرال الکتریک با استفاده از پرینتر سه‌ بعدی بتن، هنوز چالش‌های بی‌شماری دارد.

 • هر چه بتن هدف تولیدکننده، سخت‌تر باشد، جانمایی یا همان چاپ سه‌ بعدی دشوار خواهد بود.
 •  باید بین مشخصات ماده، مقاومت در چاپ سه‌ بعدی، یک تعادل ایجاد شود، در غیر اینصورت طرح شکست خواهد خورد.

جنرال الکتریک ادعا می‌کند توانایی ساخت توربین های بادی با ارتفاع ۱۶۰ متر را خواهد داشت که سالانه، ۳۳ درصد توان تولید برق بیشتری نسبت به توربینی با نصف این ارتفاع را دارد.

به‌علاوه، کاهش هزینه‌های تولید نیز قابل‌‌توجه خواهد بود. به‌علاوه، جابه‌جایی یک پرینتر سه‌ بعدی صنعتی بسیار راحت‌تر از جابه‌ جایی یک ستون ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری خواهد بود و درنتیجه می‌توان انرژی تجدیدپذیر مبتنی بر باد را در بازارهای جدیدی توسعه داد.

بهینه‌ سازی در جا به‌ جایی، در بخش‌های دیگر نیز به نفع محیط‌ زیست خواهد بود، چون تولید گازهای گلخانه‌ای توسط ماشین‌ آلات را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

همکاران جنرال الکتریک در حال همکاری برای تولید پرینتر سه‌بعدی COBOD با تولیدکننده‌ مواد ساختنی LafargeHolcim هستند.

در برنامه‌ی کنونی، آن‌ ها تلاش می‌کنند تا پایه‌هایی با استفاده از پرینت سه‌ بعدی بتن تولید کنند که ۱۰ تا ۸۰ متر ارتفاع خواهند داشت.

با اضافه کردن یک برج فولادی به پایه‌ی مذکور، میتوان توربین را در ارتفاع بسیار بالایی به کار گرفت. برخی از برج‌ های توربینی در اروپا هم‌اکنون نیز با قالب‌گیری سیمان در محل نصب ساخته می‌شوند تا چالش‌های حمل‌ و نقل کاهش پیدا کند.

البته استفاده از پرینتر سه‌بعدی، درنهایت با کاهش هزینه‌های نیروی انسانی مرتبط با متصل کردن قطعات بتنی، بازدهی بسیار بیشتری دارد.


منبع:zoomit

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا