فناوری

ایجاد انرژی با استفاده از نور محیط برای دستگاه های هوشمند

ما به طور فزاینده ای از دستگاه های هوشمند بیشتری مانند تلفن های هوشمند ، بلندگوهای هوشمند و حسگرهای سلامت در خانه ها ، دفاتر و ساختمانهای عمومی خود استفاده می کنیم. با این حال ، باتری هایی که آنها استفاده می کنند می توانند به سرعت تخلیه شوند و حاوی مواد شیمیایی سمی و کمیاب آسیب رسان به محیط زیست باشند ، بنابراین محققان به دنبال روش های بهتری برای تأمین انرژی دستگاه ها هستند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

یکی از راه های تأمین انرژی آنها تبدیل نور داخلی از لامپ های معمولی به انرژی است ، به روشی مشابه با نحوه برداشت انرژی صفحه های خورشیدی از نور خورشید ، معروف به فتوولتائیک خورشیدی است. اما به دلیل خصوصیات متفاوت منابع نور ، مواد مورد استفاده برای صفحات خورشیدی برای برداشت نور داخل خانه مناسب نیستند.

اکنون ، محققان کالج امپریال لندن ، دانشگاه Soochow در چین و دانشگاه کمبریج کشف کرده اند که مواد سبز جدیدی که در حال حاضر برای صفحات خورشیدی نسل بعدی تولید می شود ، می تواند برای جذب نور داخل خانه مفید باشد. آنها یافته های خود را امروز در Advanced Energy Materials گزارش می کنند.

دکتر رابرت هوی گفت: با جذب موثر نور ناشی از لامپ هایی که معمولاً در خانه ها و ساختمان ها یافت می شود می توان نور را به الکتریسیته با کارایی متناسب تبدیل کرد. ما همچنین قبلاً چندین پیشرفت احتمالی را شناسایی کرده ایم که به این مواد اجازه می دهد تا در آینده نزدیک از عملکرد فن آوری های فتوولتائیک داخلی پیشی بگیرند.

این تیم “مواد الهام گرفته از پروسکیت” را که برای دور زدن مشکلات مواد موسوم به پروسکیت که برای سلولهای خورشیدی نسل بعدی ساخته شده اند را ایجاد کرده است. اگرچه ساخت پروسکیت نسبت به صفحات خورشیدی مبتنی بر سیلیکون ارزان تر است و بازدهی مشابهی دارد ، پروسکایت ها حاوی مواد سرب سمی نیز هستند. این امر باعث توسعه مواد الهام گرفته از پروسکیت شد ، که در عوض بر اساس عناصر ایمن تری مانند بیسموت و آنتیموان ساخته شده اند.

این مواد در جذب نور خورشید به اندازه کافی کارآمد نیستند. با این حال ، تیم تحقیق دریافتند که این مواد در جذب نور داخل خانه بسیار کارآمدتر است.

پروفسور وینچنزو پکونیا از دانشگاه سووچو ، گفت: کشف ما جهت جدیدی در جستجوی مواد سبز و ساخت آسان برای تأمین انرژی پایدار دستگاه های هوشمند بدون باتری ما ایجاد می کند.

علاوه بر سازگار بودن با محیط زیست ، این مواد می توانند به طور بالقوه بر روی لایه های غیر متعارف مانند پلاستیک و پارچه پردازش شوند که با فن آوری های معمول سازگار نیست. بنابراین ، مواد الهام گرفته از پروسکیت بدون سرب می توانند به زودی دستگاه های بدون باتری را برای نظارت بر مراقبت های بهداشتی ، خانه های هوشمند و شهرهای هوشمند فعال کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: techxplore

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا