فناوری

پنجره حاوی مایعات، روزانه گرمای خورشید را جذب و شب آن را آزاد می‌کند

در حالی که پنجره‌های دو جداره به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می‌کنند ، دانشمندان سنگاپوری با استفاده از این ایده ، کارآیی بیشتری را به وجود آورده اند. محققان به جای ایجاد شکاف هوایی بین دو شیشه ، مایع جاذب حرارت و نور -آب- قرار داده اند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

“پنجره هوشمند” آزمایشی جدید در دانشگاه فنی نانیانگ ساخته شده و شامل دو صفحه شیشه معمولی است که فضای بین آن با محلول متشکل از هیدروژل اختصاصی ، آب و یک ترکیب پایدار پر می‌شود.

در طول روز ، با عبور نور خورشید از پنجره ، مایع انرژی گرمایی آن نور را جذب و ذخیره می‌کند. این باعث می‌شود که اتاق گرم نشود و باعث کاهش نیاز به تهویه مطبوع شود.

علاوه بر این ، با گرم شدن مایع ، هیدروژل موجود در آن از حالت شفاف به حالت مات تبدیل می‌شود. اگرچه این باعث از بین رفتن دید از پنجره می‌شود اما باعث کاهش میزان نور مرئی ورودی از بیرون می‌شود و به خنک شدن اتاق کمک بیشتری می‌کند.

پنجره پر از مایعات روزانه گرمای خورشید را جذب و شب آن را آزاد می‌کند
پنجره پر از مایعات روزانه گرمای خورشید را جذب و شب آن را آزاد می‌کند

 

وقتی خورشید در شب غروب می‌کند ، این ماده خنک شده و دوباره شفاف می‌شود و انرژی گرمایی ذخیره شده را آزاد می‌کند. مقداری از این انرژی از شیشه عبور می‌کند و به داخل اتاق می‌رود و تقاضا برای سیستم گرمایش ساختمان را کاهش می‌دهد.

مزایای استفاده از این پنجره

و به عنوان یک امتیاز اضافی ، طبق گزارشات ، این پنجره هوشمند 15 درصد بیشتر از پنجره‌های دو جداره سنتی سر و صدای خارجی را جذب می‌کند.

بر اساس شبیه سازی و آزمایش در دنیای واقعی ، مشخص شده است که استفاده از این پنجره‌ها می‌تواند صرفه جویی در انرژی را افزایش داده و مصرف انرژی را در ساختمان‌های اداری تا 45 درصد کاهش دهد. این دانشگاه اکنون به دنبال شرکای صنعتی برای کمک به تجاری سازی این فناوری است ، که در مقاله‌ای که اخیراً در ژورنال Joule منتشر شده است ، توضیح داده شده است.

دانشمندان دانشگاه Loughborough انگلیس روی سیستم مشابهی کار کرده‌اند که از سیستم آب ساده در آنها استفاده می‌کند. هنگامی که آب توسط خورشید گرم شود از پنجره خارج شده و در یک مخزن ذخیره می‌شود. در شب ، این آب گرم از مخزن خارج شده و به لوله‌های دیوارها منتقل و فضای داخلی ساختمان را گرم می‌کند.

منبع  »  newatlas

بیشتر بخوانید:

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا