اخبار فناوریفناوریویژه

چه عاملی باعث ایجاد اختلال گسترده در سرویس های گوگل شد؟

پس از ایجاد اختلال اساسی در سرویس های گوگل در روز دوشنبه 24 آذر، اکنون همه سرویس ها به حالت عادی برگشته اند و گوگل اعلام کرده است که علت این اختلال، بروز مشکل در سیستم های احراز هویت است. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

دوشنبه ۲۴ آذر اکثر سرویس‌های گوگل ، از جمله Gmail و YouTube حتی Google Drive، دچار اختلال گسترده شدند که بیش از یک ساعت طول کشید. کاربران در سراسر جهان از عدم دسترسی به حساب‌های گوگل و یا خروج از جلسات انلاین در Google Meet شکایت داشتند. در حالی که Google ظرف یک ساعت پس از قطع خدمات، همه سرویس‌ها را بازیابی کرد، اما تا زمان بازیابی سرویس‌ها، این موضوع به یکی از بزرگترین ترند‌های شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده بود – و موجی از وحشت را برای تجارت در بسیاری از نقاط جهان ایجاد کرد.

اما دوشنبه چه اتفاقی افتاد؟

سخنگوی گوگل علت تختلال گسترده در سرویس های گوگل را که تقریباً 45 دقیقه‌ به طول انجامید “اختلال داخلی سیستم‌های فضای ذخیره سازی داخلی شرکت” دانست. در بیانیه این شرکت در رابطه با دلایل این اختلال آمده است: “قطعی سرویس در سیستم احراز هویت اتفاق افتاده بود که کاربران با استفاده از آن به حساب‌های کاربری خود دسترسی می‌یابند.”. در این بیانیه گزارش شده است که اکنون “همه سرویس‌ها بازیابی شده‌اند” ، این شرکت ضمن عذرخواهی از همه افرادی که به‌نوعی به دلیل این اختلال آسیب دیده‌اند، وعده “بررسی دقیق پیگیری برای اطمینان از عدم تکرار این مشکل در آینده” را داده است.
Google ابتدا اذعان کرد که مشکلی در رابطه با Gmail وجود دارد و برای مدتی صفحه وضعیت برای اکثر سرویس‌ها قرمز رنگ نشان داده شد. این شرکت در دقایق اولیه این اختلال اعلام کرد “ما از مشکلی در Gmail با اکثر کاربران آگاه هستیم. کاربران تحت تأثیر نمی‌توانند به Gmail دسترسی پیدا کنند. ما تا تاریخ 12/14/20 ، ساعت 3:42 بعد از ظهر به وقت تهران با به روزرسانی جزئیات زمانی که انتظار داریم مشکل را برطرف کنیم ارائه می دهیم. لطفاً توجه داشته باشید که این زمان وضوح یک تخمین است و ممکن است تغییر کند.»

تا ساعت 4:22 بعد از ظهر به وقت تهران، گوگل اعلام کرده بود که  “مشکل Gmail برای اکثر قریب به اتفاق کاربران که با مشکل مواجه شده‌اند برطرف می‌شود”. در همان زمان اکثر سرویس های Google نیز آنلاین شدند.
گوگل در این بیانیه اعلام کرد: “قابل اطمینان بودن برای Google اولویت اصلی است، و ما در حال بهبود مستمر برای بهتر کردن سیستم خود هستیم”. این امر برای گوگل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا در سراسر جهان، مشاغل و سایر سرویس‌های حیاتی به دلایل مختلفی از محصولات رایگان و پولی Google استفاده می کنند. وقفه یک ساعته در میانه یک روز کاری، به خصوص در مورد کاربران سرویس‌های پولی گوگل، تاثیرات منفی به دنبال داشته است.

آیا همه خدمات و کاربران تحت تأثیر قرار گرفته اند؟

با توجه به امارهای دسترسی Google، تنها Gmail و Youtube با هم بیش از 3.5 میلیارد کاربر در سراسر جهان دارند، به ندرت دیده دیده شده که خللی در همه سرویس‌ها و کاربران تأثیر بگذارد. این به این دلیل است که کاربران، حتی از یک منطقه جغرافیایی، از طریق چندین سرور در سراسر جهان میزبانی می‌شوند. و حتی در این سرورها، نسخه‌های پشتیبان وجود دارد که در صورت بروز هرگونه مشکل به سرعت فعال می‌شوند.
با این حال ، اختلال گسترده در سرویس‌های گوگل روز دوشنبه بر کاربران سراسر جهان تاثیر گذاشت و یکی از بزرگترین اختلال‌هایی که در چند وقت اخیر تجربه شده است. در اوج این اختلال، DownDetector.com بیش از 1،12،000 مورد گزارش اختلال را در YouTube و تقریباً 40،000 مورد را برای Gmail از کاربران در مناطق مختلف جهان ثبت کرده است.

این قطعی چقدر مهم است؟

با توجه به افزایش آمار کاربران در همه سرویس‌های آنلاین و مطمئناً در سرویس‌های ارائه شده توسط Google، این خاموشی و اختلال اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در زمان ایجاد این اختلال، سوالاتی مطرح خواهد شد که آیا زیرساخت‌های باطن این شرکت‌ها به اندازه کافی قوی هستند که بتوانند در مدت زمان زیادی بتوانند در برابر حجم بالای داده‌های در حال انتقال مقاومت کنند. شرکت‌هایی که برای خدمات پایه‌ خود به Google وابسته هستند، نگران تأثیر چنین قطعی‌هایی، به ویژه یک مورد طولانی‌تر خواهند بود.

با نبض دیجیتال در تلگرام در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید:

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا