پزشکی و سلامت

شواهد جدید از مکانیسم روده و مغز در زمان شدت گرفتن بیماری ام اس

تحقیقات جدید به سرپرستی تیمی از UC سانفرانسیسکو نشان داده است که سلولهای ایمنی تولید شده در روده در هنگام شدت گرفتن بیماری ام اس (MS) نقش محافظتی دارند. برای اولین بار ، دانشمندان نشان داده اند که این سلولهای ایمنی چگونه به مغز می روند و به طور بالقوه در جلوگیری از شیوع بیماری کمک می کنند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

در مطالعه پیشگامانه منتشر شده در اوایل سال 2019 توصیف شد که نوع خاصی از آنتی بادی ایمنی ، به نام ایمونوگلوبولین A یا IgA، در نمونه های مدفوع بیماران MS که از التهاب عصبی فعال رنج می برند را در سطوح پایین اندازه گیری کرده است. این مطالعه قبلی همچنین نشان داد که افزایش حجم این سلولهای IgA در موش ها منجر به مقاومت در برابر التهاب مغزی مرتبط با MS می شود.

آنتی بادی IgA بیشتر توسط سلولهای روده تولید می شود و فرضیه جدید مطرح شده در مطالعه سال 2019 این بود که التهاب مغزی مربوط به MS می تواند تا حدی با مکانیزمی که از روده منشا می گیرد ، تعدیل شود.

اکنون یک مطالعه جدید به رهبری همان تیم و منتشر شده در Science Immunology نشان داد که این سلول های ایمنی روده در بیماران MS در زمان شدت گرفتن این بیماری بوجود می آید.

تحقیقات جدید به دنبال این آنتی بادی های IgA روده در مایع مغزی نخاعی بیماران MS بوده است. این یافته ها تأیید کرد که این سلول ها در مایع نخاع وجود دارند اما فقط در هنگام شدت گرفتن بیماری نمایان می شوند.

این نشان می دهد که این سلولهای ایمنی که از روده منشا می گیرند قطعاً در شدت گرفتن بیماری ام اس (MS) نقش دارند.

 

آیا این سلولهای ایمنی به کم کردن شدت بیماری کمک می کنند یا به طور فعال در فعالیت بیماری نقش دارند؟

 

محققان با بررسی چگونگی تاثیر این آنتی بادی های خاص IgA به سایر مولکول ها ، دریافتند که اینها به پروتئین میلین متصل نیستند. این بدان معنی است که آنتی بادی ها، نقشی مستقیم در آسیب رساندن به سلول های مغزی ندارند. در عوض ، محققان کشف کردند که این سلولهای IgA علاقه بیشتری به حمله به باکتریهای مضر دارند.

فرضیه ارائه شده در این مطالعه این است که این سلولهای ایمنی در پاسخ به باکتریهای مضر در روده تولید می شوند. سپس عوامل ایمنی بدن، باکتری های مضر بدن را تعقیب می کنند و در نهایت یک دفاع در مغز ایجاد می کنند.

سرجیو بارانزینی ، نویسنده اصلی مطالعه جدید می گوید: این ایده بسیار جدیدی بود. هیچ کس فکر نمی کرد که فقط در زمان حمله این سلولها و آنتی بادیها افزایش یابند. این واقعاً توجه ما را جلب کرد.

معنای این مطالعه جدید این است که اکنون یک تحقیق جدید می تواند راه های جدیدی را برای تعدیل درمانی مسیر ایمنی روده و مغز کشف کند. جمعیت باکتریهای تغییر یافته در روده قبلاً به بیماری ام اس (MS) مرتبط بوده اند اما هیچ باکتری منفرد یا مشخصات میکروبیوم مستقیماً با پیشرفت بیماری ارتباط نداشته است.

نه تنها می توان از این سلولهای IgA به عنوان نشانگر زیستی موثر برای فعالیت حاد بیماری در آینده استفاده کرد، بلکه مطالعه جدید شواهد بیشتری از محور دو طرفه روده و مغز را با پیامدهایی در درمان بیماری ام اس (MS) مشخص می کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا