پزشکی و سلامتعلمیویژه

استفاده از سیگار الکترونیکی منجر به التهاب مزمن روده می شود

تحقیقات جدید نشان می دهد که بخار سیگار الکترونیکی به تنهایی و بدون نیکوتین یا طعم دهنده ، می تواند التهاب روده را تحریک کند. در طی یک سری آزمایشات ، این مطالعه نشان می دهد که بخار سیگار الکترونیکی می تواند پوشش روده را ضعیف کرده و منجر به التهاب مزمن شود.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

تحقیقات اولیه در مورد تأثیرات طولانی مدت استفاده از سیگار الکترونیکی انجام شده است. مطالعات مقدماتی نشان دادند که سیگار الکترونیکی به طور بالقوه می تواند به ریه ها آسیب برساند اما تاکنون مشخص نیست که این امر چقدر به سلامتی انسان ضربه میزند. اطلاعات گذشته نشان می دهد که سیگارهای الکترونیکی به اندازه سیگارهای سنتی مضر نیستند، اما مطمئناً بی ضرر هم نمی تواند باشد.

پرادیپتا، نویسنده این مطالعه می گوید: پوشش روده از یک لایه سلول به منظور مهر و موم کردن بدن از تریلیون ها میکروب تشکیل شده است و در عین حال برای جذب مواد مغذی ضروری می باشد.

تحقیق جدید برای بررسی تأثیر بخار سیگار الکترونیکی بر روی روده با استفاده از دو مدل سلول های حیوانی و انسانی انجام شده است. این آزمایشات باعث متمرکز شدن نیکوتین و مواد شیمیایی طعم دهنده روی پروپیلن گلیکول و گلیسرول گیاهی می شود.

پرادیپتا می گوید: در مورد ایمنی سیگارهای الکترونیکی به شدت بحث شده است. محتوای نیکوتین و طبیعت اعتیاد آور آن ، همیشه مورد توجه کسانی است که علیه ایمنی آن بحث می کنند. سیگار الکترونیکی به دلیل داشتن مقدار کم مواد شیمیایی سرطان زا نسبت به سیگارهای سنتی مورد توجه قرار می گیرد اما این سیگار یک مواد شیمیایی بخار مانند را ایجاد می کند که باید نگران تاثیرات اینمواد بر بدن باشیم.

محققان ابتدا اثر استنشاق این بخارات سیگار الکترونیکی را بر روی مدل های موش بررسی کردند. قرار گرفتن در معرض حاد (استفاده روزانه به مدت یک هفته) با قرار گرفتن در معرض مزمن (استفاده روزانه به مدت سه ماه) مقایسه شد. قرار گرفتن حاد در معرض بخارات سیگار الکترونیکی باعث اثرات منفی جزئی می شد و در مقابل قرار گرفتن در معرض مزمن منجر به التهاب روده بزرگ و کاهش ژن های مربوط به عملکرد سد روده می شود.

استفاده از سیگار الکترونیکی منجر به التهاب مزمن روده می شود نیکوتین

محققان پس از آزمایش بر روی نمونه های انسانی دریافتند که قرار گرفتن در معرض مزمن این بخارات سیگار الکترونیکی منجر به تجزیه پروتئین های خاصی می شود که به عنوان مارکرهای اتصال تنگ شناخته می شوند. این پروتئین ها به عنوان یک مانع فیزیکی پوششی روده عمل می کنند و تجزیه آنها می تواند التهاب بعدی روده را تحریک کند.

هنوز تحقیق در مورد پیامدهای طولانی مدت استفاده از سیگار الکترونیکی در سلامتی، روزهای آغازین خود را سپری می کند، با این حال این نتایج نشان می دهد که برای درک بهتر اثرات بخار مزمن به کار بیشتری نیاز است.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا