علمیعلوم پایه و مهندسیهوش مصنوعیویژه

تبدیل کابل های زیر دریا به یک سیستم ردیاب زمین لرزه برای پیش بینی سونامی

لرزه نگاران Caltech و کارشناسان فیبر نوری گوگل، روشی را ارائه دادند که در آن بدون استفاده از تجهیزات خاص، کابل های ارتباطی زیر دریا را به یک سیستم ردیاب زمین لرزه تبدیل می کند. این روش به سرعت شناسایی سونامی های کشنده کمک زیادی می کند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

زلزله و سونامی از مخرب ترین بلایای طبیعی غیر قابل پیش بینی هستند. تغییر پوسته زمین یا رانش زمین در زیر دریا می تواند باعث مرگ و ویرانی فراوان در مقیاس هولناک در کل حوضه اقیانوس شود.

به همین دلیل ، دانشمندان و مهندسان در حال کار بر روی سیستم های تشخیص و هشدار سریع هستند. یافتن راهی برای تبدیل شبکه گسترده کابلهای ارتباطی زیردریایی زمین به یک شبکه لرزه نگاری غول پیکر به این هدف کمک فراوانی می کند.

لرزه سنج های زمینی و شبکه های لرزه ای اقیانوس مانند سیستم ارزیابی و گزارش عمیق اقیانوس سونامی (DART) ، که توسط مرکز ملی شناور داده های اداره ملی ایالات متحده اداره می شود، می تواند تنها پوشش ناقصی از زمین لرزه اقیانوس ها را فراهم کند.

مشکل بزرگ سیستم های قدیمی این است که امواج شوک را با سرعت صوت می تواند انتقال دهد و در صورت تهدید سونامی، هشدار با سرعت کمی به ساحل می رسد. اگر کابلهای زیر دریا بتوانند چنین وقایعی را تشخیص دهند، هشدارها با سرعت نور به ساحل خواهند رسید.

ایده استفاده از کابل های ارتباطی زیردریایی جدید نیست، اما اکثر تکنیک ها نیاز به نصب تجهیزات ویژه ای در اقیانوس داشته اند. روش Caltech / Google متكی به كابلهای فیبر نوری است كه شركتهای مخابراتی از دهه 1980 از آن استفاده می کردند.

پالس های لیزر مورد استفاده برای انتقال داده ها در فیبر نوری دارای چندین کانال پلاریزه هستند. وقتی این پالس ها به انتهای فیبر می رسند، پلاریزه  آنها تغییری نمی کند و می توان داده ها را به حالت اول باز گرداند. اگر در مسیر اختلالی ایجاد شود یا کابل مختل شود، پلاریزه نور موجود در فیبر تغییر می کند که محققان با استفاده از این تغییرات می توانند لرزه های موجود در اقیانوس را پیش بینی کنند.

طی بیش از 9 ماه، محققان توانستند با این روش بیش از 20 زمین لرزه متوسط ​​تا بزرگ را در امتداد این کابل ها در اقیانوس آرام شناسایی کنند که بزرگترین آنها زمین لرزه ای به بزرگی 7.7 ریشتر در سواحل جامائیکا بود.

محققان قصد دارند با ایجاد یک الگوریتم یادگیری ماشین بتوانند پلاریزه کابل ها را به طور خودکار کنترل کنند و هر گونه اختلال ناشی از حرکت کشتی ها یا خرچنگ ها را نادیده بگیرند.

این تحقیق در Science تحت عنوان سیستم ردیاب زمین لرزه منتشر شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا